חיפוש
  • itay mazuz

יעוץ, תכנון, פיקוח, ניהול פרוייקט ומה שביניהם


לכל פרוייקט הסיפור שלו. וכל פרוייקט מוביל בסופו של דבר למבנה שנועד לשרת אנשים. השאלה היא – אילו אנשים ומה שימושם במבנה? האם מדובר במשפחה שבונה את ביתה? וכמה ילדים יש? ולאיזה עיצוב הם מתחברים? ומה התקציב? ואולי בכלל חברה מסחרית.. ובמה החברה עוסקת? האם זו חברת היי טק או מפעל מלט? מבנה ציבור? מוזיאון? בית חולים? כל מבנה נושא אופי שוני ומצריך תכנון הייחודי לו וממקסם את תקציבו כמה שיותר.


לשם כך עומלים מספר גורמים מקצועיים בתחומם ומתכננים את המבנה על הצד הטוב ביותר. תחום הבנייה כל-כך רחב ודרוש כל כך הרבה ידע על מנת לתכנן מבנה בשלמותו, כך שבלתי אפשרי שאדם אחד יתכנן הכל לבדו.

עבודת התכנון היא מורכבת, סיזיפית ומלאה בפרמטרים שצריכים להילקח בחשבון. תקציב, צרכים, טעם אישי, אופי האנשים ועוד. אדם שמוזיקה היא חייו ירצה לרשת את ביתו במערכת סאונד ששוויה חצי מיליון שקלים ויותר. מאידך, ברור שהרבה אנשים לא יסכימו להשקיע לשם כך יותר מעשרים אלף שקלים. וזו רק דוגמא קטנה.


אין ספק ששלב התכנון הוא השלב המהותי ביותר בתהליך הפרוייקט. לוחות זמנים, הצבת יעדים, כתבי כמויות ומפרטים טכניים מדוייקים עד כמה שניתן וכמובן תוכניות הבנייה – ככל שאלה יהיו מדוייקים וריאליים יותר כך אפשרויות הפרוייקט להיכשל \ להיתקע \ לחרוג ממגבלות התקציב יפחתו. על פי מחקרים שנעשו הסטייה התקציבית הממוצעת בפרוייקטי בנייה בישראל עומד על לפחות 15 אחוזים. וזה מבלי לקחת בחשבון פרוייקטים שתקציבם חרג בצורה קיצונית. הסיבה המרכזית לכך נעוצה בעיקרה בכשלים תכנוניים. "הנייר סופג הכל" אמר פעם איש חכם. לצערינו גם הנייר הנושא את תוכניות הבנייה. מסמכי מכרז לא מדוייקים? תוכניות בנייה לא מעשיות? כל אלה יובילו לעיכובים, עצירות, תכנון מחדש, שינויים, בקשת תוספות מצד הקבלנים המבצעים ועוד. הדברים הללו עולים כסף. והרבה. מה עושים? פשוט – שוכרים יועצים. וכמה שיותר טובים. זה לא יבטל לגמרי את חריגות התקציב, אך זה יצמצם אותן משמעותית. יועץ הוא מומחה בתחומו (תלוי כמובן ברזומה ובניסיון). כמעט כל בעיה בתחום הבנייה ניתן לפתור. אך הפיתרון לרוב יהיה יקר. היועץ לרוב ימנע את קיום הבעיה מלכתחילה.


אוקיי. אז הבנו את חשיבות התכנון. הבנו כמה חשוב שמסמכי המכרז, לוחות הזמנים ותוכניות הבנייה יהיו כמה שיותר מדוייקים, ריאליים ומקצועיים. עכשיו נתמקד בחשיבות פיקוח וניהול הפרוייקט.


זוכרים שאנו אוהבים לומר שאנו יכולים לתכנן את המערכות הטכנולוגיות והאינטגרציה ביניהן בצורה מושלמת, אך אם לא נתכנן גם את הגנתן מפני פריצות ושיבושים התכנון יהיה שווה כקליפת השום?

תרשו לי להשתמש בתבנית הקיימת ולומר שאנו יכולים לתכנן את המערכות הטכנולוגיות והאינטגרצייה ביניהן בצורה מושלמת, אך אם לא נפקח וננהל את הפרוייקט באותה הרמה - התכנון יהיה שווה כקליפת השום. לא סתם אנו מקפידים לומר שאנו מציעים "מעטפת שלמה". המושג נוכח גם בשירותים וגם בתחומי ההתמחות המוצעים על ידינו.


ומדוע? לוחות זמנים "מדוייקים" באקסל זה טוב ויפה לעין. אך אם לא נרד לשטח, נחוש את קצב הבנייה ונדרבן את הקבלן לתגבר כשצריך, סביר להניח שיהיו חריגות זמנים.


כנ"ל לגבי הביצוע עצמו. נדרש לוודא שהמערכות שהותקנו בשטח הן המערכות שאופיינו על ידי היועץ ומיקומן יושם על פי תוכניות הבנייה. כמובן שלכל אורך שלבי הביצוע גם נבצע בדיקות לתקינות המערכות והתקנתן, כולל כמובן בדיקות מקיפות ויסודיות בסיום העבודה. בכך נוודא שהביצוע נעשה על פי תוכניות הבנייה והמפרטים הטכניים ונבטיח מניעת תקלות עתידיות. מעל לכל כמובן, נבטיח שהלקוח יקבל תמורה מלאה לכספו.

33 צפיות0 תגובות

פרטי התקשרות

מתחם ג'נסיס, בזלת 14, צור יגאל

יוסי קלי - 0528690114

איתי מזוז - 0527755705

  • Facebook

 טכנולוגיות בניין ומידע M.K