חיפוש
  • itay mazuz

בית חכם - נגישות לבעלי מוגבלויות ובני הגיל השלישי


אצל רבים מאיתנו – בית חכם ועתיר בטכנולוגיות יכול להיחשב כמותרות. כלומר, יכול להיות מאוד נוח לשלוט בכל פעולות צרכני החשמל דרך הסמארטפון או בקריאה קולית בישיבה על הספה, אך באותה מידה ניתן גם לקום וללחוץ על המפסקים תוך מאמץ פיזי מינימאלי. אך כאשר מדובר באנשים בעלי מוגבלויות ובני הגיל השלישי, התמונה המצטיירת היא שונה לגמרי. בשבילם, מערכות הבית החכם וטכנולוגיות חדשניות מאפשרות להם לבצע פעולות אשר לא יכלו לבצע לבדם, או שיכלו, אבל במאמץ רב. הטכנולוגיה מספקת להם עצמאות וביטחון ויכולה אף להציל את חייהם.

בשנים האחרונות ישנן חברות רבות אשר מפתחות טכנולוגיות ייעודיות לטובת בעלי המוגבלויות ובני הגיל השלישי. חלק מן המערכות הללו שמישות כמובן גם לאנשים רגילים. אך אם עבורנו הן מספקות נוחות, אזי עבור בעלי מוגבליות ובני הגיל השלישי הן חיוניות לתפקודם ואף יכולות להציל את חייהם. לא פחות.


נתחיל מהפשוט. דמיינו אדם מבוגר אשר מתקשה לנוע או נעזר בכיסא גלגלים. במקום שיצטרך להזיז עצמו כל פעם או לבקש עזרה בשביל לכבות את האור, להדליק את המזגן ואפילו לפתוח את הדלת – הוא יוכל לבצע את כל הפעולות הללו ועוד, לבדו. מבלי לזוז ממקומו והכל דרך הסמארטפון. קיימת היום אפילו דיבורית אשר צמודה למשתמש ומשמשת מעין עוזרת אישית עבורו. בעזרת הדיבורית ניתן, על ידי הוראות קוליות בלבד לשלוט על פעולות כל האלמנטים הטכנולוגיים בבית. משינוי טמפרטורת המזגן ועד הפעלת מכונת הקפה ללא שיצטרך לנקוף אצבע.


כבד שמיעה למשל אשר צופה בטלויזיה עם בני משפחתו, יוכל להרכיב אוזניות אלחוטיות אשר מתחברות למערכת הסאונד ובכך יוכל לכוון את העוצמה המתאימה עבורו. בנוסף, מכיוון שהוא מתקשה לשמוע את השעון המעורר, ניתן לגרום לרטט במזרן או בכרית בשעה שיבחר.


בנוסף קיימות גם טכנולוגיות אשר יכולות להציל חיים. למשל שעון או תליון אשר יזהה תנועות חדות ובכך, במקרה של נפילת אדם מבוגר ישלח התראה ויזעיק את המטפל ובני המשפחה ואף יכוון מצלמה לכיוון מקום ההתראה ובכך יוכלו לראות מה מצבו. קיים אפילו מעין מכ"ם אשר ממוקם בבית ולומד את תנועות הדיירים. בכך הוא מזהה תנועות חריגות וגם חוסר תזוזה מחשיד. הוא יכול לזהות נפילות גם דרך קירות ואפילו יכול לזהות תנועות לא הגיוניות אשר יכולות להעיד על סימנים מוגזמים של אוריינטציה או אלצהיימר. בכל אחד מהמקרים יידע המכ"ם לשלוח התראה למטפל, לבני המשפחה ואפילו לרופא המשפחה.


כמובן שישנן עוד המון טכנולוגיות אשר משרתות את הנושא גם בבתים הפרטיים וגם במבנים ציבוריים אך קצרה היריעה מלהכיל. מטרת המאמר היתה לספק רקע על חיבור עולמות הטכנולוגיה והנגישות. כמובן שלפני כל פרוייקט אנו ניקח בחשבון גם עניין ההנגשה ובמקרה הצורך נציע מגוון פתרונות אשר ייתנו מענה גם לבעלי מוגבלויות ובני הגיל השלישי במידה ויידרש.

38 צפיות0 תגובות

פרטי התקשרות

מתחם ג'נסיס, בזלת 14, צור יגאל

יוסי קלי - 0528690114

איתי מזוז - 0527755705

  • Facebook

 טכנולוגיות בניין ומידע M.K