חיפוש
  • itay mazuz

אפשרויות הבית החכם


בפשטות – בית חכם הוא בית אשר משולבים בו מערכות שליטה ובקרה, חיישנים, גלאים, בקרים ועוד, אשר יודעים לתקשר ביניהם על ידי תשתיות תקשורת ו\או חיבור לענן (IOT) . מתוך כך ניתן יהיה לשלוט בכל מערכות התקשורת והחשמל בבית בכמה דרכים וצורות פקודה על פי הגדרות אשר ניתנו מראש. הבית החכם מספק לנו נוחות, ביטחון וחיסכון בחשמל. מגוון האפשרויות בו הוא אינסופי ולא ניתן לפרוש את כולם במאמר אחד. לכל אדם יש צרכים, תקציב ודרישות הייחודיים לו, ולכן לפני כל פרוייקט מסוג זה נדרש תכנון קפדני ומעמיק. על ידי פירוש כמה מן ההגדרות הנפוצות בעולם הבית החכם ניתן לספק רקע על סגולותיו.

פקודה אישית ישירה -

פקודה ישירה אשר ניתנת על ידי פעולת אדם תוך לחיצה על אחד מן המפסקים החכמים הפזורים בבית או על צג שליטה ובקרה, סמארטפון, מחשב ואפילו הוראה קולית. למשל - ניתן דרך הסמארטפון לשלוט על פעולת הגופי התאורה והתריסים ואף לשנות את טמפרטורת המזגן.


פקודת נתונים –

פקודה אשר ניתנת בעקבות נתון אשר עולה מממצאי הגלאים. הפעולה תיעשה בצורה אוטומטית ללא צורך בהתערבות אדם (מלבד הגדרה פשוטה מראש). למשל – במידה וגלאי מזג האויר יזהה שגשום בחוץ תינתן פקודה אוטומטית אשר תסגור את החלונות והתריסים. לעיתים תינתן פקודה מתוך נתונים שנאספו על ידי כמה גלאים. למשל, אם גלאי הטמפרטורה יזהה שהבית חם (לפי מה שהוגדר) הוא יגרום להפעלת המזגן בצורה אוטומטית רק אם גלאי הנפח יזהה שיש אנשים בבית.


פקודת זמן –

פקודה שניתנת באופן אוטומטי בזמן מסויים. למשל - ניתן להגדיר שהתריסים ייפתחו בשעה מסויימת בבוקר. ניתן גם להגדיר שבכל כניסת שבת תופסק פעילות גלאי הנפח עד צאת השבת (מתאים לשומרי שבת). ניתן להגדיר זאת גם שנים קדימה כאשר ישנם חגים גם באמצע השבוע ובכל תקופה בשנה זמני כניסת ויציאת השבת משתנים.

אחת מסגולותיו של הבית החכם היא אפשרות ה"תרחישים". "תרחיש" הינו פעולה משותפת של כמה צרכני חשמל בו זמנית אשר נעשית על ידי פקודה אחת. למשל – ניתן לקבוע תרחיש שעל ידי לחיצה אחת יופעל בסלון תרחיש סרט – הטלויזיה תידלק על הנטפליקס, מערכות הסאונד יופעלו ויתייצבו על העוצמה הרצויה, התריסים יסגרו והאורות ייכבו \ ייחלשו. עוד דוג' – ברגע שגלאי הנפח יזהה שאחרון הדיירים יצא מהבית, תינתן פקודה אוטומטית לכיבוי המזגנים והאורות וסגירת החלונות והתריסים ומאידך, גם לדריכות האזעקה. נכדינו כבר יתקשו להאמין שפעם לפני יציאה מהבית היינו מסתובבים בכל הבית על מנת לכבות את כל צרכני החשמל.


הבית החכם תורם לחיינו באספקטים רבים, אך ישנם גם חסרונות. בעקבות חיבור האלמנטים הטכנולוגיים לרשת האינטרנט יוכלו האקרים לשלוט על הפעלת המערכות ולשאוב נתונים מקווי המידע. למשל, האקר יוכל לנטרל את מערכת האזעקה והמצלמות ואף לגנוב מידע אישי כגון פרטים בנקיים או מיילים אישיים.

אנו מספקים גם פתרונות אבטחת מידע אשר ימנעו מגורמים עויינים את האפשרות להשתלטות \ גניבת מידע.


לסיום, עולם הבית החכם הוא עצום ומלא באפשרויות. מאות יצרנים, ספקים ופתרונות. ככל שהמערכות משתפרות והאפשרויות מתרחבות, כך גם נוצרים יותר סיכונים אפשריים.

לפני שנכנסים לפרוייקט מסוג זה אנו ממליצים לכם לקבוע עמנו פגישה ללא עלות וללא התחייבות ובה נסביר לכם מה הן האפשרויות העומדות בפניכם ומה הן הדרכים הנכונות ביותר לפעולה על מנת להגיע לתוצאה רצויה.

46 צפיות1 תגובות

פרטי התקשרות

מתחם ג'נסיס, בזלת 14, צור יגאל

יוסי קלי - 0528690114

איתי מזוז - 0527755705

  • Facebook

 טכנולוגיות בניין ומידע M.K